Amway - Istanbul Plaza

Marka değerine katma değer katan mimari tasarımın altındaki imza, Amway İstanbul Plaza’da sergileniyor.

Amway; kozmetik, temizlik, gıda ve ev ürünleri üzerine uzmanlaşmış bir uluslararası Amerikan network şirketi olarak ülkemizde de faaliyet gösteriyor. Dünya genelinde yaygın bir üne sahip Amway’ in ürünleri üyelerine ve müşterilerine tanıtılıp, sergilendiği, test edildiği ve eğitimlerinin verildiği genel merkez projesi; farklı çizgilerin yansıtıldığı mağazacılık tasarımıyla örnek gösteriliyor.

Amway mağaza tasarım yarışmasında derece alan Yapı Stüdyo projesi, 2011’de İstanbul Amway Plaza’da hayata geçirildi. İstanbul Anadolu yakası, Ataşehir’de bulunan plaza, 750 m²’lik bir alana sahip bulunuyor. Binanın dış cephesi camdan oluşuyor. Bu nedenle, dışarıdan gelecek zararlı güneş ışınlarının ürünlere zarar vermemesi amaçlı, binanın ön cephesini kapatan marka duvarı uygulandı ve ürün üniteleri ile yan cepheler kapatıldı.

Bina giriş bölümündeki karşılama paneli barkodu andıran dinamik görünüşü ve işlevi ile dikkat çekiyor. Giriş alanını kafe ve oturma alanı olarak aynı zamanda separe ediyor. Böylelikle markanın kurumsallığı ve ortamın sıcak ambiyansı bir arada yansıtılıyor. Girişin hemen alt katında, network üyelerine eğitim verilen toplantı salonları ve seminer salonları bulunuyor. Binanın ikinci katında gıda ve vitamin gurubu ile su artıma cihazını temsil eden su damlası tasarımıyla dikkat çekiyor. Binanın üçüncü katında kozmetik teşhir ürünleri kendilerine özel alanlarında çarpıcı biçimde ilgiyi üzerine topluyor ve cam bölmelerde ürünler sergileniyor. Ürün duvarlarındaki ürün fotoğrafları, özel baskı tekniği kullanılarak, cam üzerine direkt dijital baskı yöntemiyle uygulandı. Tester ürünlerinin kullanıcılara uygulanması için tasarlanan özel iki ada, bu katta yer alıyor. Makyaj uygulamasının yapıldığı adada; göz alıcı biçimde çift taraflı büyük ve yuvarlak makyaj aynaları kullanıldı ve bir lavabo eklendi.

Binanın genelinde Boyalı camlar, paslanmaz kenarlar kullanılmasına dikkat edildi. Yapı elemanlarının tümü, sık kullanıma uygun, dayanıklı uzun ömürlü ürünler arasından seçildi. 

İŞVEREN

Amway Türkiye Ltd.

MİMARİ HİZMET

Proje Tasarımı ve Uygulaması

LOKASYON

Ataşehir, İstanbul

PROJE EKİBİ

Doruk Erbay, Aykut Mete, Nagihan Güneşer
YAPI STÜDYO, müşterilerinin mekansal ihtiyaçlarına ve zevklerine yönelik, fonksiyonel ve dönüşebilen çözümler sunarak, Mimari, İç Mimari, Tasarım ve Uygulama alanlarında beklentilere cevap verir. Müşteri memnuniyeti odaklı, mimari disiplinden kopmayan özgün tasarımlarını, titiz bir uygulamayla birleştiren YAPI STÜDYO, özgünlüğünün gücünü dinamik ve paylaşımcı tavrından alır.

Günümüzün tasarım ilkeleriyle bütünleşen yenilikçi mimari malzemeleri takip eder ve tüm detaylarıyla projelerinde kullanarak, daima çalışan ve genç kalan tasarımlar üretir.
BENZER PROJELER